Til redaksjonen
8. februar 2005
- Vi er godt fornøyd med den veksten vi ser på hele rutenettet, og da spesielt innenlands hvor vi har økt produksjonen i forhold til februar i fjor med nærmere 20 prosent. Den nye Lavpriskalenderen, som gjør det enkelt å finne laveste pris, har vist at antall solgte billetter over internett stiger til 69 prosent, sier adm. direktør Bjørn Kjos.
Norwegian fraktet i februar 183.394 passasjerer mot 132.790 i februar 2004, som gir en økning på 50.604 passasjerer (38 prosent), og 60 prosent vekst i passasjertrafikken (RPK).
- Den totale passasjertrafikk (RPK) i perioden økte med 60 prosent i forhold til februar 2004.
- Kabinfaktoren var i perioden 67 prosent mot 68 prosent i februar 2004, en reduksjon på ett prosentpoeng. Innenlands var kabinfaktoren 68 prosent mot 67 prosent i februar 2004, en økning på ett prosentpoeng. Utenlands var kabinfaktoren 67 prosent mot 68 prosent i februar 2004, en reduksjon på ett prosentpoeng.
- For februar forventer selskapet en yield i størrelsesorden NOK 0,80 sammenlignet med rapporterte NOK 0,78 i januar.
Den kraftige økningen i passasjertrafikk, produksjon og passasjervolum henger sammen med selskapets ekspansjon og oppstart av nye ruter i perioden mars 2004 til februar 2005, samt tilpasning av produksjonen og stadig økende passasjertilgang.
Innenlands økte passasjertrafikken 20 prosent samtidig som kapasiteten er økt 19 prosent, og kabinfaktoren ble 68 prosent mot 67 prosent i perioden i fjor. Trafikkveksten viser at markedet i stor grad har tatt til seg produksjonsøkningen som ble satt inn på hovedrutene i høst. Utviklingen sees også i sammenheng med økte markedsaktiviteter og bedret inntektsstyring.
Utenlands økte passasjertrafikken 187 prosent samtidig som kapasiteten er økt 195 prosent, og kabinfaktoren ble 67 prosent mot 68 prosent i perioden i fjor. Utenlandsporteføljen har med dette fortsatt en svært positiv utvikling, og er i februar noe påvirket av endret reisemønster i forbindelse med vinterferieperioden.
For februar forventer selskapet en yield i størrelsesorden NOK 0,80, en økning på 2,5 prosent fra foregående måned. Yieldøkningen sammenlignet med foregående måned forklares med økt andel trafikk utenlands også i forbindelse med vinterferieperiode.
Selskapets andel salg over internett var i februar 69 % sammenlignet med 58% i februar 2004.
Forklaringer:
Kabinfaktor: gjennomsnittlig belegg (Load Factor), RPK dividert med ASK, uttrykt i prosent
ASK: tilbudte setekilometer (Available Seat Kilometers), antall tilgjengelige seter ganget med transportdistanse
RPK: solgte setekilometer (Revenue Passenger Kilometers), antall passasjerer fraktet ganget med transportdistanse
Yield: Trafikkinntekter (fare) / RPK. Selskapets øvrige inntekter inngår ikke i yield estimatet.